Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


14.04.2024
Víkendová stáž studentů Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR

Již tradičně se minimálně jednou za rok na naší hvězdárně objeví studenti předmětu SLO/PA Univerzity Palackého v Olomouci, Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR. Stejně tomu bylo i letos, ale přece jen ta letošní stáž byla něčím výjimečná… světe div se, vyšlo nám počasí! A čím vším se studenti u nás zabývali? Hlavními tématy byly astronomické přístroje, astronomická pozorování a jejich zpracování.

18.03.2024
Hvězdárna na Den hvězdáren a planetárií představila nové modely Slunce a Země

Také valašskomeziříčská hvězdárna se v pátek 15. 3. 2024 zapojila do celorepublikového Dne hvězdáren a planetárií, aby veřejnosti představila práci těchto pracovišť, jejich význam a přínosy. Připravili jsme bohatý program od odpoledních až do večerních hodin, kdy si mohli trpěliví návštěvníci prohlédnout nejen našeho nejbližšího nebeského souputníka, ale také největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Odpolední programy byl určený zejména dětem a v podvečer jsme veřejnosti slavnostně představili dva nové nafukovací modely těles nebeských, Slunce a naší planety Země.

05.01.2024
Činnost Klubu nadaných dětí ve školním roce 2023/2024

Klub nadaných dětí funguje na hvězdárně od roku 2019. Klub se každý nový školní rok otevírá pro nové zájemce, výjimkou byl hned první ročník, který se kvůli covidovým omezením protáhl na roky dva.
Ve školním roce 2023/2024 klub navštěvuje 8 chlapců ve věku 8-10 let se svým jedním rodičem.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Tiskové zprávy ESO » Úplné zatmění Slunce 2019 na observatoři La Silla v Chile

Úplné zatmění Slunce 2019 na observatoři La Silla v Chile

07.07.2018

ESO 022/18 tisková zpráva

Dne 2. července 2019 bude možné z observatoře ESO/La Silla v Chile pozorovat jeden z nejpůsobivějších astronomických úkazů – úplné zatmění Slunce. Jelikož se jedná o vzácnou příležitost – příští zatmění viditelné z La Silla nastane až za 212 let – zorganizovala ESO na observatoři speciální pozorovací kampaň s řadou popularizačních aktivit, které umožní zájemcům z řad veřejnosti prožít tento úžasný úkaz. Vstupenky na akci budou v prodeji od pátku 6. července 2018 od 13:00 SELČ (7:00 CLT).

Dne 2. července 2019 zakryje Měsíc sluneční disk a ve 150 km širokém pásu území severního Chile promění den v noc. Tisíce návštěvníků z celého světa se chystají do této oblasti, aby na pozadí překrásné krajiny zažili tento úžasný úkaz.

Zatmění bude pozorovatelné také z observatoře ESO/La Silla, shodou okolností právě v roce, kdy si observatoř připomíná 50 let své činnosti. V rámci oslav tohoto výročí připravila ESO v den zatmění na observatoři La Silla neopakovatelnou akci '2019 Total Solar Eclipse'. Jelikož samotné zatmění se odehraje pozdě odpoledne, bude zbytek dne věnován mnoha dalším aktivitám včetně prohlídek dalekohledů, přednášek nebo workshopů. Pozorování zatmění bude závislé na aktuálním počasí, jehož přízeň samozřejmě nelze garantovat [1].

Ve čtvrtek 2. července 2019 budou zraky lidí celého světa pozorně sledovat dění v Chile, jelikož Měsíc vstoupí mezi Zemi a Slunce a zastíní sluneční záři,“ vysvětluje Claudio Melo, zástupce ESO v Chile. „Astronomie a krása Chilské oblohy se předvedou celému světu, jelikož mimořádnost tohoto úkazu přiláká do severních oblastí Chile tisíce místních obyvatel i turistů z dalších států.“

ESO i další observatoře v Chile (Cerro Tololo Inter-American Observatory, Gemini Observatory, SOAR Observatory, Large Synoptic Survey Telescope, Las Campanas Observatory a Giant Magellan Telescope Project) úzce spolupracují s regionálními vládami a místními institucemi regionů Coquimbo a Atacama. Společně se pokusí během zatmění v roce 2019 přiblížit vědu a astronomii místním obyvatelům a i značnému počtu očekávaných turistů.

Bližší informace o této události jsou nyní dostupné online. K zakoupení v ESOshopu bude 300 lístků na tuto akci a to od 6. července od 13 hodin SELČ. Cena za vstupenku je 200 Euro a zahrnuje dopravu od úpatí hory La Silla na observatoř, brýle pro pozorování částečné fáze zatmění a vstup na jednotlivé aktivity na místě. Prodej lístků bude probíhat podle zásady ‚kdo dřív přijde…‘.

Příjem z prodeje vstupenek pokryje náklady na konání akce a pomůže s podporou dalších vzdělávacích a popularizačních aktivit včetně volného vstupu na observatoře ESO pro vybrané návštěvníky z řad školáků. Žáci místních chilských škol se budou moci akce zúčastnit díky speciální soutěži, podobná soutěž bude zorganizována také pro veřejnost z členských zemí ESO. Připravováno je také druhé pokračování akce #MeetESO pro sociální média. Akce se zúčastní rovněž zástupci médií a dalších skupin zabývajících se popularizací vědy. Podrobnosti o aktivitách a pozvánky k účasti budou zveřejněny na webových stránkách ESO.

Společně s komunitou vědců reprezentovanou organizacemi SOCHIAS, CONICYT a chilskými universitami se observatoře zavázaly propagovat tuto událost, přiblížit vědu a astronomii veřejnosti v Chile i na celém světě a zvýšit povědomí o důležitosti ochrany tmavé noční oblohy nejen v Chile. Kampaň sestávající z řady jednotlivých akcí bude probíhat během roku 2019 až do samotného zatmění a bude obsahovat přednášky, výstavy, on line materiál, nebo soutěže pro sociální média i školy, jejichž vítězové budou pozváni k návštěvě jedné z observatoří.

Úplná zatmění Slunce jsou vzácná – na jednom konkrétním místě planety se v průměru odehrají jednou za 360 let. Tento úkaz je životní příležitostí pro astronomické nadšence a pro všechny, kteří si přejí zažít skutečně působivou astronomickou akci.

 

Zdroj

 

Poznámky

[1] Je důležité si uvědomit: přestože oblast La Silla nabízí skutečně mimořádné pozorovací podmínky, příznivé počasí v době úkazu není možné garantovat. Statistické přehledy počasí jsou k nahlédnutí zde. Akce, včetně přednášek, prohlídek a workshopů se uskuteční i za nepříznivého počasí. Pokud by bylo nutné akci zrušit z bezpečnostních důvodů, bude vstupné vráceno.

 

Další informace

ESO je nejvýznamnější mezivládní astronomická organizace v Evropě, která v současnosti provozuje nejproduktivnějších pozemní astronomické observatoře světa. ESO má 15 členských států: Belgie, Česká republika, Dánsko, Finsko, Francie, Itálie, Německo, Nizozemsko, Portugalsko, Rakousko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko, Velká Británie a dvojici strategických partnerů – Chile, která hostí všechny observatoře ESO, a Austrálii. ESO uskutečňuje ambiciózní program zaměřený na návrh, konstrukci a provoz výkonných pozemních pozorovacích komplexů umožňujících astronomům dosáhnout významných vědeckých objevů. ESO také hraje vedoucí úlohu při podpoře a organizaci celosvětové spolupráce v astronomickém výzkumu. ESO provozuje tři unikátní pozorovací střediska světového významu nacházející se v Chile: La Silla, Paranal a Chajnantor. Na Observatoři Paranal, nejvyspělejší astronomické observatoři světa pro viditelnou oblast, pracuje Velmi velký dalekohled VLT a dva přehlídkové teleskopy – VISTA a VST. Dalekohled VISTA pozoruje v infračervené části spektra a je největším přehlídkovým teleskopem světa, dalekohled VST je největším teleskopem navrženým k prohlídce oblohy ve viditelné oblasti spektra. ESO je významným partnerem zařízení APEX a revolučního astronomického teleskopu ALMA, největšího astronomického projektu současnosti. Nedaleko observatoře Paranal, na hoře Cerro Armazones, staví ESO nový dalekohled ELT (Extremely Large Telescope) s primárním zrcadlem o průměru 39 m, který se stane „největším okem lidstva hledícím do vesmíru“.

 

Odkazy

 

Kontakty

Viktor Votruba; národní kontakt; Astronomický ústav AV ČR, 251 65 Ondřejov, Česká republika; Email: votruba@physics.muni.cz

Jiří Srba; překlad; Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o., Česká republika; Email: jsrba@astrovm.cz

Laura Ventura; ESO education and Outreach Department – Group Leader Chile; Santiago, Chile; Tel.: +56 2 24633265; Email: contacto@eso.org

Richard Hook; ESO Public Information Officer; Garching bei München, Germany; Tel.: +49 89 3200 6655; Mobil: +49 151 1537 3591; Email: pio@eso.org


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies