Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
   


02.05.2018
Za tajemstvím padajících hvězd: Jasný bolid nad jižním Maďarskem

Cokoliv se šustne nad obzorem, o tom čeští astronomové dobře vědí. A nezáleží na tom, že tentokrát proťal zářící objekt oblohu nad hranicí Maďarska a Chorvatska. Pomocí dálkové radarové detekce, pozorování pomocí monitorů náhlých ionosférických poruch, kamerových systémů a velmi kvalitních spektrografů lze odhalit tajemství jasného objektu za hranicemi České republiky.

27.03.2018
Krteček letí znovu do vesmíru

V sobotu 24. března patřila hvězdárna opět rodinám s dětmi. Po únorové „Procházce sluneční soustavou“ jsme si pro ně tentokrát připravili program s názvem Krteček letí znovu do vesmíru. Krtek se poprvé vydal do vesmíru se svým velkým kamarádem - americkým astronautem Andrew Feustelem - v roce 2011, kdy na oběžné dráze Země strávili společně 16 dní. Ve středu 21. března se vypravili do vesmíru podruhé. Odletěli z kosmodromu Bajkonur v ruské raketě Sojuz k Mezinárodní vesmírné stanici ISS. Jejich mise bude tentokrát trvat skoro půl roku a krtkův kamarád Andrew bude dokonce 3 měsíce velitelem celé stanice.  

06.03.2018
Zastavení ministra kultury na valašskomeziříčské hvězdárně

Včera odpoledne 5. března 2018 ředitel hvězdárny Ing. Libor Lenža doslova a do písmene „kosmickou rychlostí“ představil ministru kultury PhDr. Iljovi Šmídovi naši valašskomeziříčskou hvězdárnu.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

Více informací o zasílání novinek

Knihy

Astronomie pro děti

Okres Vsetín

Cena 60,- Kč

Roztomilá publikace určená dětem předškolního věku a prvního stupně ZŠ.Vydavatel: Astropis


OKRES VSETÍN - ROŽNOVSKO, VALAŠSKOMEZIŘÍČSKO, VSETÍNSKO

Okres Vsetín

Cena 590,- Kč

Okres Vsetín - Rožnovsko, Valašskomeziříčsko, Vsetínsko. Na knize se podílely (kromě realizačního týmu) téměř čtyři desítky autorů. Na 960 stranách naleznete velké množství informací o území bývalého okresu Vsetín: o jeho přírodních podmínkách, kulturním a společenském vývoji, historii, vědě a technice. Místopis všech obcí je samozřejmostí. Dílo je doplněno řadou černobílých i barevných fotografií. Součástí každé publikace je také její rozšířená elektronická verze na CD včetně prohlížeče. Kromě obsahu knihy zde najdete množství dalších obrázků, videosekvence a výjimečný "Slovník valašského nářečí", obsahující téměř dvacet tisíc hesel. Navíc jsou zde přehledně umístěny anglické sumáře. Výjimečná publikace za výjimečnou cenu! K dostání na Hvězdárně Valašské Meziříčí.
Formát B5, barevná obálka, 960 stran, množství barevných a černobílých obrázků. Součástí publikace je CD.
Vydavatel: HVM, Muzejní a vlastivědná společnost v Brně, Okresní úřad Vsetín.


Kosmické rakety dneška

Kosmické rakety dneška

Cena 30,- Kč

Autorem knihy je zkušený vědecký a pedagogický pracovník, který se raketovou technikou zabývá již více než čtvrt století. V uvedené publikaci soustředil informace o všech v současné době používaných nosných raketách, určených k vypouštění družic, kosmických sond a pilotovaných kosmických lodí.
Formát A 5, barevná obálka, 78 stran, 24 obrázků v textu (pérovky), 17 tabulek, obrazová příloha: 20 černobílých a 7 barevných obrázků.
Množstevní sleva:
10-49 ks 28 Kč
nad 50 ks 26 Kč
Vydavatel: HVM


Z Historie a současnosti kosmických raketoplánů

Z historie a současnosti kosmických raketoplánů

Cena 35,- Kč

 Kniha je určena zájemcům o raketovou techniku a kosmonautiku, zejména o raketoplány. Obsahuje stručné popisy několika desítek nerealizovaných projektů (např. Dyna Soar, Albatros, Hermes, Hotol, X-15, Rombus apod.), ale také popisy a vyobrazení uskutečněných projektů (Space Shuttle a Buran) a rovněž projektů, na nichž konstruktéři pracují v současné době (X-33, X-34, X-38, VentureStar, Hope-X apod.). Text je proložen zajímavými informacemi z průběhu letů jednotlivých startů amerických raketoplánů.
Formát A 5, barevná obálka, 140 stran, 21 obrázků v textu (pérovky), 6 tabulek, obrazová příloha: 31 černobílých a 16 barevných obrázků.
Množstevní sleva:
10-49 ks 33 Kč
nad 50 ks 30 Kč
Vydavatel: HVM


Polární sekvence

Polární sekvence

Cena 30,- Kč

Praktická pomůcka pro fotometrické práce v astronomii. Publikace má dvě části – obrazovou (mapy severní polární sekvence) a textovou (návod na použití a katalog hvězd severní polární sekvence).
Formát A4, každý díl 15 stran.
Vydavatel: HVM


 

 

Stručná historie Hvězdárny Valašské Meziříčí

Stručná historie Hvězdárny Valašské Meziříčí

Cena 25,- Kč

Publikace stručně připomíná historii Hvězdárny Valašské Meziříčí od vybudování dřevěné hvězdárničky Ant. Ballnerem v roce 1929 až po současnost. Shrnuje hlavní aktivity hvězdárny v oblasti přednáškové činnosti, v oblasti odborných pozorování, činnost meteorologické stanice apod. Představuje rozsáhlý soubor aktivit, které mají za úkol sloužit především veřejnosti.
Formát A5, 24 stran, 32 černobílých obrázků a grafů.
Množstevní sleva:
10-49 ks 20 Kč
nad 50 ks 18 Kč
Vydavatel: HVM


 

časopis Astropis

časopis Astropis

Cena  69,- Kč

Český časopis pro astronomy amatéry.
Formát A4, barevná obálka, 52 stran, křídový papír, barevné i černobílé obrázky.
Vychází 5krát ročně (tématicky zaměřený Speciál a 4 pravidelná čísla).
Vydavatel: Společnost Astropis, Praha

 

 


 

časopis Kozmos

časopis Kozmos

Cena 45,- Kč

Slovenský časopis o astronomii.
Formát A4, barevná obálka, 40 stran, křídový papír, barevné i černobílé obrázky v textu.
Vychází 6krát ročně.
Vydavatel: Slovenská ústredná hvezdáreň v Hurbanove


   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje