Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
   


Logo veřejné zakázky a poptávky

21.12.2017
Podzimní turné s vědou pro děti

Naše turné s vědou a pohádkou začalo na konci září a skončilo pár hodin před příchodem astronomické zimy (17h 45min; 21. 12. 2017). Téměř 400 dětí z mateřských a základních škol (Růžďka, Branky, Nový Jičín, Lipník nad Bečvou, Mikulůvka, Bordovice, Pržno, Všechovice) se účastnilo vědeckého poznávání světa a zjistilo, že: 

11.12.2017
Zvyky a symboly Vánoc na hvězdárně

Poslední měsíc v roce patřil na hvězdárně nejmenším návštěvníkům. Připravili jsme pro ně program o Vánocích, ve kterém jsme typicky vánoční zvyky a symboly podrobněji prozkoumali.

11.11.2017
Ohlédnutí za Týdnem vědy a techniky Akademie věd ČR 2017

Za největším vědeckým festivalem v České republice můžeme udělat pomyslnou tečku. Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. se stala již po druhé spolupracující organizací Akademie věd ČR v rámci akce s názvem Týden vědy a techniky Akademie věd ČR.   Festival vědy a techniky se odehrával od pondělí 6. 11. 2017 do soboty 11. 11. 2017. Jak probíhal týden zasvěcený vědě a technice na hvězdárně ve Valašském Meziříčí? V celém areálu hvězdárny bylo náležitě rušno. Na hvězdárnu zavítalo 995 návštěvníků.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » VISTA – objev nových kulových hvězdokup

VISTA – objev nových kulových hvězdokup

20.10.2011

ESO 041/11 tisková zpráva

a pohled do samého srdce Galaxie

K celkovému počtu 158 dosud známých kulových hvězdokup v naší Galaxii přibyly další dvě. Byly objeveny na nových snímcích získaných přehlídkovým dalekohledem ESO/VISTA v rámci programu VVV (VISTA Variables in the Via Lactea). V rámci této přehlídky se také podařilo najít první hvězdokupu, která leží daleko od centra Galaxie, ale jejíž světlo na cestě k nám muselo projít skrze prach a plyn poblíž samotného galaktického středu.

Pravé straně prvního z nových infračervených záběrů získaných přehlídkovým dalekohledem ESO/VISTA, který se nachází na observatoři Paranal v Chile, dominuje zářivá kulová hvězdokupa označená UKS1. Pokud se vám podaří od ní odtrhnout zrak, naleznete v bohatém hvězdném poli tohoto záběru ukryté překvapení – slabší kulovou hvězdokupu, která byla objevena v datech jednoho z přehlídkových programů VISTA. Aby jste ji spatřili, budete se muset podívat pečlivě. Hvězdokupa dostala označení VVV CL001 a jedná se o malou skupinu hvězd v levé částí obrázku, jen kousek nad středem.

Objekt VVV CL001 je prvním objevem kulové hvězdokupy pomocí dalekohledu VISTA. Stejný tým astronomů však nalezl i druhý objekt, označený VVV CL002, který můžete spatřit na obrázku b [1]. Toto malé a slabé seskupení hvězd by také mohlo být kulovou hvězdokupou, která se nachází nejblíže galaktickému centru ze všech známých objektů svého druhu. Nestává se často, aby v naší Galaxii byla objevena nová kulová hvězdokupa. Poslední byla nalezena v roce 2010 a dosud jich bylo v Galaxii celkem známo jen 158.

Dvojice nově objevených hvězdokup patří k prvním objevům v rámci programu VISTA Variables in the Via Lactea (VVV), přehlídky, která systematicky zkoumá centrální části naší Galaxie v oboru infračerveného záření. Tým projektu VVV vedou Dante Minniti (Pontificia Universidad Católica de Chile) a Philip Lucas (Centre for Astrophysics Research, University of Hertfordshire, UK).

Stejně jako kulové hvězdokupy nalézá VISTA také řadu otevřených hvězdokup, které obecně obsahují menší množství mladších hvězd a vyskytují se mnohem častěji (eso1128). Další z nově oznámených hvězdokup VVV CL003 je pravděpodobně otevřenou hvězdokupou, která se nachází ve směru ke středu Galaxie, ale mnohem dále, z našeho pohledu asi 15 000 světelných let za ním. Jedná se o první takovou hvězdokupu objevenou na opačné straně Galaxie.

Vezmeme-li v úvahu, jak slabé objekty tyto hvězdokupy jsou, není se co divit, že zůstaly tak dlouho nepozorovány; ještě před několika lety byla nejslabší známou kulovou hvězdokupou v Galaxii UKS1 (na prvním obrázku), která nováčky spolehlivě přezáří. Díky absorpci a zčervenání světla hvězd přítomným mezihvězdným prachem je možné tyto objekty pozorovat pouze v infračerveném světle. A VISTA, největší přehlídkový dalekohled světa, je pro hledání nových hvězdokup skrytých za prachovými oblaky v centrální části Galaxie dokonale uzpůsoben [2].

Existuje zajímavá možnost, že objekt VVV CL001 je gravitačně vázán s UKS1 – mohlo by se tedy jednat o první binární hvězdokupu v Galaxii. Je však také možné, že se jedná o efekt vzniklý díky úhlu pohledu a hvězdokupy mohou být ve skutečnosti velmi daleko od sebe.

Uvedené obrázky vznikly na základě snímků pořízených přes různé filtry v blízké infračervené oblasti – J filtr (na obrázku modrá), H filtr (zelená) a Ks filtr (červená). Obrázek je pouze malým výřezem celého zorného pole dalekohledu VISTA.

 

Zdroj

 

Poznámky

[1] Objev těchto nových kulových hvězdokup byl oznámek v San Juan (Argentina) na prvním společném setkání členů Argentinské a Chilské astronomické společnosti.

[2] Jemná prachová zrna tvořící obrovská oblaka ve všech galaxiích rozptylují modré světlo  mnohem více než červené nebo infračervené záření. Výsledkem je, že astronomové se mohou dívat skrze prach mnohem efektivněji, využijí-li infračervené záření namísto viditelného světla, které vnímá lidské oko.

 

Další informace

ESO (Evropská jižní observatoř) je hlavní mezinárodní astronomickou organizací Evropy a patří k nejproduktivnějším astronomickým observatořím světa. Je podporována 15 členskými státy, kterými jsou: Belgie, Brazílie, Česká republika, Dánsko, Finsko, Francie, Itálie, Německo, Nizozemí, Portugalsko, Rakousko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko a Velká Británie. ESO má za cíl vývoj, konstrukci a provoz výkonných pozemních astronomických zařízení, která umožní významné vědecké objevy. ESO také hraje přední roli při propagaci a organizaci mezinárodní spolupráce na poli astronomického výzkumu. ESO v současnosti provozuje tři observatoře světově úrovně: La Silla, Paranal a Chajnantor, které se nacházejí na poušti Atacama v Chile. Na Paranalu se nachází VLT (Very Large Telescope = Velmi velký dalekohled) – nejvyspělejší pozemní dalekohled pracující ve viditelném světle a VISTA, největší přehlídkový dalekohled pro infračervenou oblast na světě. Zároveň je ESO evropským zástupcem největšího astronomického projektu všech dob – teleskopu ALMA budovaného na planině Chajnantor. V současnosti ESO plánuje výstavbu Evropského extrémně velkého dalekohledu (E-ELT), který bude mít průměr primárního zrcadla 40 metrů. Měl by pracovat v infračerveném i viditelném oboru záření a stane se největším dalekohledem světa.

 

Odkazy

Kontakty

Viktor Votruba; národní kontakt; Astronomický ústav AV ČR, Ondřejov 251 65, Česká republika; Email: votruba@physics.muni.cz

Jiří Srba; překlad; Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o., Česká republika; Email: jsrba@astrovm.cz

Dante Minniti; Pontificia Universidad Católica de Chile; Santiago, Chile; Tel: +56 2 463 3267; Email: dante@astro.puc.cl

Maren Hempel; Pontificia Universidad Católica de Chile; Santiago, Chile; Tel: +56 2 354 4945; Email: mhempel@astro.puc.cl

Christian Moni Bidin; Universidad de Concepción; Concepción, Chile; Tel: +56 9 9210 3235; Email: cmbidin@astro-udec.cl

Richard Hook' ESO, La Silla, Paranal, E-ELT and Survey Telescopes Public Information Officer; Garching bei München, Germany; Tel: +49 89 3200 6655; Cell: +49 151 1537 3591; Email: rhook@eso.org


   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz