Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


18.03.2024
Hvězdárna na Den hvězdáren a planetárií představila nové modely Slunce a Země

Také valašskomeziříčská hvězdárna se v pátek 15. 3. 2024 zapojila do celorepublikového Dne hvězdáren a planetárií, aby veřejnosti představila práci těchto pracovišť, jejich význam a přínosy. Připravili jsme bohatý program od odpoledních až do večerních hodin, kdy si mohli trpěliví návštěvníci prohlédnout nejen našeho nejbližšího nebeského souputníka, ale také největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Odpolední programy byl určený zejména dětem a v podvečer jsme veřejnosti slavnostně představili dva nové nafukovací modely těles nebeských, Slunce a naší planety Země.

05.01.2024
Činnost Klubu nadaných dětí ve školním roce 2023/2024

Klub nadaných dětí funguje na hvězdárně od roku 2019. Klub se každý nový školní rok otevírá pro nové zájemce, výjimkou byl hned první ročník, který se kvůli covidovým omezením protáhl na roky dva.
Ve školním roce 2023/2024 klub navštěvuje 8 chlapců ve věku 8-10 let se svým jedním rodičem.

15.12.2023
Zapomenuté výročí – Bohumil Maleček

V letošním roce uplynulo 100 let od narození Ing. Bohumila Malečka CSc., který působil na hvězdárně ve Valašském Meziříčí v letech 1961-1989 nejen jako ředitel, ale i jako odborný pracovník a organizátor sítě pozorovatelů zákrytů hvězd tělesy sluneční soustavy. Vystudovaný geoget se specializací na astronomickou geodézii. 

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Videopozorování meteorů - 2. část

Videopozorování meteorů - 2. část

30.06.2014

V minulém článku jsme vás informovali o databázi drah meteoroidů EDMOND, o jejím počátku, použité technice a cílech této databáze. Zmínili jsme také zahájení spolurpáce mezi jednotlivými národními sítěmi v červenci 2009 (výsledkem byla první dráha meteoroidu výměnou dat mezi stanicí Bratislava-Cukrová a AGO v Modre), a první seminář zaměřený na videopozorování meteorických rojů, který se konal v září 2009 na AGO FMFI UK Modre na Slovensku.

V dnešním pokračování našeho malého seriálu se podíváme na další etapu vývoje tohoto projektu a databáze. Soustředíme se na období let 2010 až 2011.

 

 

Nejprve byl CEMeNt

V dubnu 2010 se na AGO v Modre konal druhý seminář. Tím započala spolupráce mezi maďarskými, slovenskými a českými pozorovateli a vznikla síť CEMeNt (Central European Meteor Network), tedy společná videosíť českých a slovenských amatérských pozorovatelů.

V témže měsíci byla zřízena stanice Nýdek (Watec 902 H2 Ultimate) Martinem Popkem.

O měsíc později, v květnu 2010, zřídil Jakub Koukal v Kroměříži další stanici. Použil opět kameru Watec 902 H2 Ultimate. V červnu pak byla zřízena stanice Stochov (opět Watec 902 H2 Ultimate) Martinem Zimou.

Přehled zorných polí stanic Nýdek, Kroměříž a Stochov v roce 2010.
Přehled zorných polí stanic Nýdek, Kroměříž a Stochov v roce 2010.

 

Tak byla započata aktivní spolupráce mezi amatérskými sítěmi CEMeNt a HMN (Hungarian Meteor Network/Magyar Hullócsillagok Egyesület) a profesionální sítí SVMN (Slovak VideoMeteor Network). Síť HMN využívá pro zachytávání a zpracování meteorů program MetRec (S. Molau) a CCTV kamery KTC 350 BH, Watec 902 H2 Ultimate, Mintron 12V6HC-EX (12V1EX).

Smyslem spolupráce je pořizování záznamů stejných meteorů, které umožňují výpočet světelné dráhy meteoroidu (meteoru) a aproximaci jeho předchozí dráhy v meziplanetárním prostoru. První vícestaniční meteory v rámci sítě CeMeNt byly zaznamenány během aktivity meteorického roje Perseid v srpnu 2010.

2D projekce prvních společných drah v rámci CEMeNtu během Perseid 2010

Ukázalo se, že právě takovou síť bude velmi užitečné využívat v rámci pozorovacích kampaní, které mohou přinést rozsáhlejší pozorovací materiál pro přesnější či statisticky významnější výpočty. První specializovaná pozorovací kampaň se týkala rojů Geminid (prosinec 2010) a Qaudrantid (leden 2011). 

212 Geminid v roce 2010 – CEMeNt, SVMN a HMN

Připojení hvězdárny Valašské Meziříčí 

V srpnu 2011 se do sítě CEMENt připojila také hvězdárna ve Valašském Meziříčí. První pozorování, ještě s přenosnou sestavou, proběhlo 10.8.2011. Pevné stanoviště bylo zřízeno v listopadu 2012 na plošině jižní budovy hvězdárny. Jedná se tedy o dvě kamery, východní a jižní. Směry jsou zvoleny tak, aby záznamy z kamer doplňovaly další kamerová zařízení na České i Slovenské straně hranice. Kamery jsou umístěny do krytů odolných vlivům počasí, které jsou jinak určeny pro bezpečnostní kamerové systémy. 

Snímek pevného stanoviště dvojice kamer (jižní a východní) Hvězdárně Valašské Meziříčí je uveden vlevo. Obě kamery jsou součástí pozorovací plošiny, která je přes den využívána pro synoptická pozorování Slunce.

I zde byly použity CCTV kamery Watec 902 H2 Ulttimate. Dále je zde využíván software Ufo Tools (Ufo Capture, Ufo Analyzer a Ufo Orbit) a převodník videosignálu Dazzle DVC 101. 

První expedice 

V říjnu 2011 se konala také první expedice za outburstem meteorického roje Drakonid do severní Itálie. Expedice se zúčastnilo 6 pozorovatelů: Roman Piffl, Jakub Koukal, Martin Popek, Jozef Vilagi, Leonard Kornos a Sylvie Gorková. Účastníci expedice se rozdělili na dvě skupiny s pozorovacími stanovišti ve vzdálenosti přibližně 80 km poblíž sídel Bettela a Cavandola. Na stanici Bettela byla umístěna jedna CCTV kamera Watec 902 H2 Ultimate a COK (celooblohová kamera v mobilním provedení), na stanici Cavandola pak byly umístěny CCTV kamery Watec 902 H2 Ultimate (2 ks). 

Výsledkem expedice bylo 62 přesných dvou a vícestaničních drah Drakonid a také vizuální křivka aktivity tohoto roje během outburstu (J.Koukal, S.Gorková). 

Vícestaniční dráhy Drakonid během outburstu 2011 2D projekce atmosférických drah Drakonid během outburstu v roce 2011

V souvislosti s touto expedicí započala spolupráce s amatérskou sítí ITMN (Italian Meteor and TLE network) a PFN (Polish Fireball Network). 

Nadnárodní síť EDMONd

V listopadu 2011 již pak vznikla nadnárodní sítě EDMONd (European viDeo Meteor Observation Network) V této době EDMONd obsahoval CEMeNt, SVMN, HMN, PFN a ITMN.

O jejím dalším růstu zase příště. 

Za dodané materiály poděkování Jakubu Koukalovi. 

autor: Sylvie Gorková


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies