Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


18.03.2024
Hvězdárna na Den hvězdáren a planetárií představila nové modely Slunce a Země

Také valašskomeziříčská hvězdárna se v pátek 15. 3. 2024 zapojila do celorepublikového Dne hvězdáren a planetárií, aby veřejnosti představila práci těchto pracovišť, jejich význam a přínosy. Připravili jsme bohatý program od odpoledních až do večerních hodin, kdy si mohli trpěliví návštěvníci prohlédnout nejen našeho nejbližšího nebeského souputníka, ale také největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Odpolední programy byl určený zejména dětem a v podvečer jsme veřejnosti slavnostně představili dva nové nafukovací modely těles nebeských, Slunce a naší planety Země.

05.01.2024
Činnost Klubu nadaných dětí ve školním roce 2023/2024

Klub nadaných dětí funguje na hvězdárně od roku 2019. Klub se každý nový školní rok otevírá pro nové zájemce, výjimkou byl hned první ročník, který se kvůli covidovým omezením protáhl na roky dva.
Ve školním roce 2023/2024 klub navštěvuje 8 chlapců ve věku 8-10 let se svým jedním rodičem.

15.12.2023
Zapomenuté výročí – Bohumil Maleček

V letošním roce uplynulo 100 let od narození Ing. Bohumila Malečka CSc., který působil na hvězdárně ve Valašském Meziříčí v letech 1961-1989 nejen jako ředitel, ale i jako odborný pracovník a organizátor sítě pozorovatelů zákrytů hvězd tělesy sluneční soustavy. Vystudovaný geoget se specializací na astronomickou geodézii. 

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Slavnostní položení základního kamene dalekohledu ESO/ELT

Slavnostní položení základního kamene dalekohledu ESO/ELT

29.05.2017

ESO 016/17 tisková zpráva

Stavba dalekohledu ELT i jeho kopule byla zahájena

Na observatoři ESO/Paranal v severním Chile, která leží nedaleko od Cerro Armazones – stanoviště budoucího dalekohledu ESO/ELT, se dnes uskutečnilo slavnostní položení základního kamene tohoto obřího teleskopu. Ceremoniálu se zúčastnila prezidentka Chilské republiky Michelle Bachelet Jeria. Položení základního kamene symbolicky zahajuje stavbu kopule a hlavních konstrukčních prvků největšího dalekohledu světa pro viditelnou a infračervenou oblast elektromagnetického záření. Zároveň ohlašuje nástup nové éry pozemní astronomie. Při této příležitosti bylo rovněž zprovozněno napojení nové observatoře na Chilskou národní elektrickou síť.

Prezidentku Michelle Bachelet Jeria přijali generální ředitel ESO Tim de Zeeuw, manažer programu ELT Roberto Tamai a ředitel observatoří La Silla a Paranal Andreas Kaufer. Setkání se zúčastnili rovněž zástupci chilské vlády: Aurora Williams – ministryně pro těžební průmysl, Luis Felipe Céspedes – ministr hospodářství a Andrés Rebolledo – ministr energetiky. Mezi chilskými i mezinárodními hosty byla také řada významných politiků, zástupců průmyslu, ale i vědeckých a technických pracovníků ESO. Ke slavnostnímu položení základního kamene byla rovněž přizvána celosvětová média [1].

Mezi nejvýznamnější akce doprovázející ceremoniál patřilo zapečetění ‚časové kapsle‘ (pouzdra s artefakty) pro budoucí generace, kterou připravila ESO. Pouzdro obsahuje plakát s fotografiemi současného personálu ESO a knihu popisující vědecké úkoly pro nový dalekohled. Horní stranu kapsle s vyobrazením budoucího dalekohledu ELT tvoří šestiúhelník z materiálu Zerodur®, který představuje model jednoho ze segmentů primárního zrcadla dalekohledu ELT v měřítku 1:5.

Prezidentka Michelle Bachelet Jeria ve své řeči zdůraznila: „Symbolickým položením základního kamene nezahajujeme jen stavbu dalekohledu, ale je to ukázka vědeckých a technických možností i mimořádného potenciálu, který nabízí mezinárodní spolupráce.“

Tim de Zeeuw poděkoval paní prezidentce a její vládě za neutuchající podporu přítomnosti ESO v Chile a také za ochranu, kterou stát poskytuje výjimečné noční obloze. „Dalekohled ELT přinese objevy, které si dnes zkrátka neumíme ani představit, a zcela jistě bude inspirovat mnoho lidí z celého světa, aby se zamýšleli nad vědou, technologiemi a naším místem ve vesmíru. To bude mít značný přínos pro členské stáry ESO, Chile a celý svět.“

Patrick Roche, prezident ESO Council, nejvyššího orgánu Evropské jižní observatoře, dodal: „Jedná se o významný milník v dějinách ESO. ELT bude nejvýkonnějším a nejambicióznějším dalekohledem svého druhu. K tomuto okamžiku jsme dospěli díky dlouholetému úsilí celé řady lidí z členských států ESO, Chile i dalších zemí. Rád bych jim všem poděkoval a jsem potěšen, že mnohé z nich dnes, při této slavnostní příležitosti, vidím mezi námi.“

S primárním zrcadlem o průměru 39 metrů se dalekohled ELT (Extremely Large Telescope) stane největším astronomickým přístrojem světa pro viditelnou a infračervenou oblast elektromagnetického záření a přinese éru nových technických řešení na poli velkých astronomických teleskopů. Dalekohled bude umístěn v obrovské rotující kopuli o průměru 85 metrů stojící na ploše srovnatelné s rozlohou fotbalového hřiště.

Před rokem ESO podepsala kontrakt s konsorciem ACe Consortium, složeným z firem Astaldi, Cimolai a vybraného subdodavatele EIE Group, na stavbu kopule a základní konstrukce dalekohledu (eso1617). Jednalo se o největší kontrakt, jaký do té doby ESO přidělila a také největší kontrakt v dějinách pozemní astronomie. S položením základního kamene tak může stavba budovy pro ELT a jeho základní struktury konečně začít [2].

Ceremoniál byl rovněž příležitostí k oficiálnímu připojení Cerro Paranal i Cerro Armazones k Chilské národní elektrické síti. Připojení, které bylo možné realizovat díky významné podpoře chilské vlády, zajistila chilská společnost Grupo SAESA. Přinese úsporu nákladů, poskytne větší spolehlivost a stabilitu a také pomůže snížit úroveň uhlíkové stopy celé observatoře.

ELT je zatím posledním z mnoha projektů ESO, které v uplynulých padesáti letech významně těžily z trvalé podpory vlády Chile, kde ESO provozuje svá zařízení. Především podpora ze strany ministerstva zahraničí (Ministry of Foreign Affairs), ministerstva energetiky (Ministry of Energy) a Národní komise pro energie (CNE) byla velmi důležitá při realizaci úspěšného napojení observatoří na elektrickou síť.

Pozemek, kde bude ELT stát, věnovala chilská vláda ESO společně s koncesí na rozsáhlou přilehlou oblast, která do budoucna zajistí ochranu činnosti teleskopu před rušivými vlivy všeho druhu – tím se Chile podařilo udržet si pozici celosvětové astronomické velmoci.

ELT se stane největším okem lidstva, jaké kdy vzhlíželo k obloze a může revolučně změnit naše vnímání vesmíru. Jeho úkolem bude řešit celou řadu vědeckých záhad, které mohou pomoci osvětlit naše vlastní kořeny včetně pátrání po známkách života na Zemi podobných extrasolárních planetách, studia povahy temné energie a hmoty nebo pozorování raných stádií vývoje vesmíru. Zároveň zcela jistě přinese řadu nových otázek, které dnes nejsme schopni ani odhadnout. V neposlední řadě pak pomůže zlepšit i náš život na Zemi prostřednictvím aplikace nových průlomových technologií.

Dalekohled ELT by měl spatřit první světlo v roce 2024. Položení základního kamene tohoto přístroje je úsvitem nové éry astronomie.

 

Zdroj

 

Poznámky

[1] Kvůli špatnému počasí byl ceremoniál přesunut z Cerro Armazones (místo stavby dalekohledu ELT) do zázemí ubytovacího komplexu Residencia na observatoři Paranal (která je na dohled od místa stavby).

[2] Kopule bude mít celkovou hmotnost 5 000 tun, montáž dalekohledu a další jeho pohyblivé nosné komponenty budou vážit více než 3 000 tun. V obou případech se jedná zdaleka o největší konstrukce, jaké budou postaveny pro astronomický dalekohled pracující ve viditelné a infračervené oblasti spektra.

 

Další informace

ESO je nejvýznamnější mezivládní astronomická organizace Evropy, která v současnosti provozuje jedny z nejproduktivnějších pozemních astronomických observatoří světa. ESO podporuje celkem 16 zemí: Belgie, Brazílie, Česká republika, Dánsko, Finsko, Francie, Itálie, Německo, Nizozemsko, Portugalsko, Rakousko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko, Velká Británie a hostící stát Chile. ESO uskutečňuje ambiciózní program zaměřený na návrh, konstrukci a provoz výkonných pozemních pozorovacích komplexů umožňujících astronomům dosáhnout významných vědeckých objevů. ESO také hraje vedoucí úlohu při podpoře a organizaci celosvětové spolupráce v astronomickém výzkumu. ESO provozuje tři unikátní pozorovací střediska světového významu nacházející se v Chile: La Silla, Paranal a Chajnantor. Na Observatoři Paranal, nejvyspělejší astronomické observatoři světa pro viditelnou oblast, pracuje Velmi velký dalekohled VLT a také dva další přehlídkové teleskopy – VISTA a VST. Dalekohled VISTA pozoruje v infračervené části spektra a je největším přehlídkovým teleskopem na světě, dalekohled VST je největším teleskopem navrženým k prohlídce oblohy ve viditelné oblasti spektra. ESO je významným partnerem revolučního astronomického teleskopu ALMA, největšího astronomického projektu současnosti. Nedaleko Paranalu v oblasti Cero Armazones staví ESO nový dalekohled ELT (Extremely Large Telescope), který se stane „největším okem hledícím do vesmíru“.

 

Odkazy

 

Kontakty

Viktor Votruba; národní kontakt; Astronomický ústav AV ČR, 251 65 Ondřejov, Česká republika; Email: votruba@physics.muni.cz

Jiří Srba; překlad; Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o., Česká republika; Email: jsrba@astrovm.cz

Richard Hook; ESO Public Information Officer; Garching bei München, Germany; Tel.: +49 89 3200 6655; Mobil: +49 151 1537 3591; Email: rhook@eso.org


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies