Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


14.04.2024
Víkendová stáž studentů Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR

Již tradičně se minimálně jednou za rok na naší hvězdárně objeví studenti předmětu SLO/PA Univerzity Palackého v Olomouci, Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR. Stejně tomu bylo i letos, ale přece jen ta letošní stáž byla něčím výjimečná… světe div se, vyšlo nám počasí! A čím vším se studenti u nás zabývali? Hlavními tématy byly astronomické přístroje, astronomická pozorování a jejich zpracování.

18.03.2024
Hvězdárna na Den hvězdáren a planetárií představila nové modely Slunce a Země

Také valašskomeziříčská hvězdárna se v pátek 15. 3. 2024 zapojila do celorepublikového Dne hvězdáren a planetárií, aby veřejnosti představila práci těchto pracovišť, jejich význam a přínosy. Připravili jsme bohatý program od odpoledních až do večerních hodin, kdy si mohli trpěliví návštěvníci prohlédnout nejen našeho nejbližšího nebeského souputníka, ale také největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Odpolední programy byl určený zejména dětem a v podvečer jsme veřejnosti slavnostně představili dva nové nafukovací modely těles nebeských, Slunce a naší planety Země.

05.01.2024
Činnost Klubu nadaných dětí ve školním roce 2023/2024

Klub nadaných dětí funguje na hvězdárně od roku 2019. Klub se každý nový školní rok otevírá pro nové zájemce, výjimkou byl hned první ročník, který se kvůli covidovým omezením protáhl na roky dva.
Ve školním roce 2023/2024 klub navštěvuje 8 chlapců ve věku 8-10 let se svým jedním rodičem.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Ruský FREND je připraven zahájit měření neutronového toku na Marsu

Ruský FREND je připraven zahájit měření neutronového toku na Marsu

29.06.2016

Ruská agentura Roskosmos hlásí, že byly úspěšně zakončeny zkoušky vědeckých přístrojů kosmické sondy Trace Gas Orbiter (TGO) pro misi ExoMars-2016.

Mise ExoMars je společným projektem agentury Roskosmos a Evropské kosmické agentury (ESA) na výzkum Marsu, jeho povrchu, atmosféry a klimatu z oběžné dráhy i z povrchu planety. Projekt otevře novou etapu výzkumu vesmíru pro Evropu a Rusko.

Nosná raketa „Proton-M“ s historicky první společnou misí Evropy a Ruska s cílem hledání stop života na Marsu ExoMars-2016 startovala v březnu 2016 z kosmodromu Bajkonur.

„V rámci plánovaných kontrolních testů funkčnosti přístrojů v době letu k cíli byl v polovině června ruský přístroj FREND komplexně zapojen včetně detektorů neutronů, byly provedeny prověrky činnosti a nezbytná kalibrační měření v různých konfiguracích. Všechny detektory přístroje FREND fungují správně a jsou připraveny zahájit měření toku neutronů v okolí Marsu s cílem identifikace oblastí výskytu vodíku ve svrchní části půdy planety. Přístroj zůstane zapnutý a bude provádět měření po celou dobu letu k Marsu“, uvádí se ve zprávě.

Rovněž bez problémů proběhlo zapojení a testy spektrometrického komplexu ACS připraveného v Institutu kosmických výzkumů (IKI).

„Během zkoušky bylo provedeno více než čtyřicet vědeckých měření, včetně nasměrování ke Slunci, a také řada kalibrací, ať už na vesmírné objekty nebo kalibrace interní. Kromě registrace spekter a záznamu dalších vědeckých údajů, bylo provedeno také mapování teplotních režimů uvnitř každého z přístrojů, včetně funkce řízeného chlazení. Byly také prověřeny měřitelné charakteristiky elektrických vlastností celého zařízení“, uvádí Roskosmos.

Přístroj FREND (Fine Resolution Epithermal Neutron Detector - Detektor epitermálních neutronů s vysokým rozlišením) – tento detektor neutronů je určený pro mapování vodíku v podpovrchových vrstvách Marsu (do hloubky 1 metru) s cílem identifikovat podpovrchový vodní led. Dále je určen k měření okolního záření na oběžné dráze. Při identifikaci podpovrchového vodního ledu by měl být 10krát citlivější než dosavadní přístroje. Vedoucím experimentu je Dr. Igor G. Mitrofanov (IKI RAN, Moskva, Rusko).

Přístroj ACS (Atmospheric Chemistry Suite - Soubor ke studiu chemie atmosféry) – soubor tří infračervených přístrojů určených k výzkumu chemismu a struktury marsovské atmosféry (včetně rozložení aerosolových částic, plynů, teplot apod.). ACS doplňuje experiment NOMAD a pokrývá spektrální oblast dále do infračervených oblastí spektra. Při mapování využívá měření slunečního záření po průchodu danými vrstvami planetární atmosféry při západech a východech Slunce pro pozici sondy. Přístroj byl vyroben v Institutu kosmických výzkumů (IKI) Ruské akademie věd. Vedoucím experimentu je prof. Oleg I. Korablev (IKI RAN, Moskva, Rusko).

Poznámka:

Epitermální neutrony – neutrony středních energií, tedy s energiemi od 0,5 eV do cca 0,1-05 MeV (energeticky se nacházejí mezi energiemi tepelných neutronů a rychlých neutronů).

Redakčně upraveno a doplněno.

Zdroj: http://ria.ru/science/20160623/1450218463.html#ixzz4CrcXADmY a http://exploration.esa.int/mars/46048-programme-overview/

autor: Naďa Lenžová


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies