Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
   


27.03.2018
Krteček letí znovu do vesmíru

V sobotu 24. března patřila hvězdárna opět rodinám s dětmi. Po únorové „Procházce sluneční soustavou“ jsme si pro ně tentokrát připravili program s názvem Krteček letí znovu do vesmíru. Krtek se poprvé vydal do vesmíru se svým velkým kamarádem - americkým astronautem Andrew Feustelem - v roce 2011, kdy na oběžné dráze Země strávili společně 16 dní. Ve středu 21. března se vypravili do vesmíru podruhé. Odletěli z kosmodromu Bajkonur v ruské raketě Sojuz k Mezinárodní vesmírné stanici ISS. Jejich mise bude tentokrát trvat skoro půl roku a krtkův kamarád Andrew bude dokonce 3 měsíce velitelem celé stanice.  

06.03.2018
Zastavení ministra kultury na valašskomeziříčské hvězdárně

Včera odpoledne 5. března 2018 ředitel hvězdárny Ing. Libor Lenža doslova a do písmene „kosmickou rychlostí“ představil ministru kultury PhDr. Iljovi Šmídovi naši valašskomeziříčskou hvězdárnu.

09.02.2018
Nový experimentální program Atmosféra a vakuum

V závěru roku 2017 se nám také díky finančnímu příspěvku Nadace Tomáše Bati podařilo rozšířit sadu pomůcek pro experimentální programy. Od druhého pololetí školního roku 2017/2018 proto zařazujeme do naší nabídky pořad pro druhý stupeň základních škol a střední školy s názvem „Atmosféra a vakuum“, který na základě pokusů se sníženým tlakem demonstruje vlastnosti zemské atmosféry.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Pozorujeme záblesk

Pozorujeme záblesk

10.04.2008

ESO 008/08 tisková zpráva

Pozorování vzdáleného vesmíru neozbrojeným zrakem.

Příroda byla 19. března výjimečně štědrá a během jediného dne darovala astronomům čtyři gama záblesky. Tím to ale nekončí, neboť jeden z nich byl nejsvítivějším objektem, jaký jsme kdy ve vesmíru pozorovali. Přesto že se nacházel v galaxii vzdálené miliardy světelných let, mohli jsme jej na malou chvíli spatřit i neozbrojenýma očima.

Gama záblesky (GRB) jsou krátká vzplanutí vysoce energetického gama záření, jenž trvají od zlomků sekundy po pár minut. Uvolněním obrovského množství energie ve velmi krátké době se z nich stávají nejbouřlivější procesy ve vesmíru od dob Velkého třesku. Jak je dnes všeobecně přijímáno, většina zrdojů GRB pochází ze srážek masivních, rychle rotujících hvězd s černými děrami.

Než můžeme spatřit gama záblesky vlastníma očima, bývají objeveny dalekohledy ve vesmíru. Poté, co se uvolní silný záblesk vysokoenergetického záření, bývá tento záblesk nakrátko pozorovatelný i ve viditelném světle a jemu blízkém infračerveném světle. Tento „dosvit“ velice rychle slábne, a tak je podrobná analýza možná pouze po několik málo hodin po jeho objevení. Analýza je ovšem důležitá, zvláště pro určení vzdálenosti zdroje, a tudíž i jeho absolutní jasnosti.

Gama záblesk GRB 080319B byl objeven satelitem NASA/STFC/ASI Swift. „Jednalo se o natolik jasný zdroj, že nakrátko téměř oslepil přístroje na družici Swift,“ říká ital Guido Chincarini, ředitel výzkumného týmu Swiftu. Dosvit gama záblesku byl následně nalezen v souhvězdí Pastýře a množství pozemních dalekohledů ihned zaměřilo svoji pozornost k tomuto novému přírůstku na obloze. Zachytillo jej i několik kamer, pracujících na dalekohledech, jenž neustále snímkují značnou část oblohy, včetně kamery TORTORA, připojené k 0,6 metrovému dalekohledu REM. Ten je umístěn na La Silla a je schopen pořizovat jednotlivé snímky ve výjimečně krátkých časových intervalech.

Pořídili jsme snímky krátce po začátku záblesku (několik sekund) a objekt je na nich natolik jasný, že by snad mohl být vidět i neozbrojenýma očima,“ říká Stefano Covino z REM týmu. „Bylo neuvěřitelné pozorovat, jak rychle se objekt během pozorování měnil,“ dodává Sergey Karpov z TORTORA týmu.

Astronomové používají tzv. stupnici magnitudy, ve které mají méně jasné objekty vyšší magnitudu. Na tmavé obloze dokáže člověk očima spatřit zdroje do jasnosti šesté magnitudy. GRB 080319B tuto hranici mírně překročil, přestože pouze na méně než minutu.

K záblesku vzhlédl rovněž jeden z 8,2 metrových dalekohledů na VLT, a to díky speciálnímu postupu, nazývanému systém rychlé odezvy (viz ESO 17/07). Ten umožňuje automatická pozorování bez zásahu člověka. Na žádost týmu Fabrizia Fiora začal 10 minut po objevení záblesku sbírat UVES (spektrograf s vysokým rozlišením) nesmírně cenná data. Druhý tým potom využil UVES k určení vzdálenosti záblesku.

Navzdory své oslepující jasnosti explodoval záblesk v galaxii vzdálené 7,5 miliard světelných let,“ říká Paul Vreeswijk, vedoucí druhého týmu. „Jednalo se výjimečně silný zdroj, zváště ve viditelné části spektra. Ve skutečnosti se jednalo o nejjasnější pozorovaný objekt v celé historii astronomie . Pro srovnání, kdyby záblesk pocházel z naší Galaxie, z noci by se na několik minut stal den.“

Světelná křivka z přístroje TORTORA je k dispozici zde: http://vo.astronet.ru/~karpov/grb080319b_lc_10_shifted.gif .

 

Multimedia: http://www.eso.org/public/outreach/press-rel/pr-2008/phot-08-08.html

Zdroj: http://www.eso.org/public/outreach/press-rel/pr-2008/pr-08-08.html

autor: Tomáš Mohler


   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje