Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
   


18.06.2018
Opět pozorujeme! – Zákryty

V letošním roce se stalo pozorování zákrytů opět jedním z odvětví našich odborných pozorování. I přes špatné počasí z počátku roku se doposud (za období leden – květen) podařilo „napozorovat“ (tj. nahrát a vyhodnotit) několik úkazů (přehled v tabulce). Tato pozorování nám posloužila k otestování sestavy navržené pro pozorování.

01.06.2018
Další jasný bolid nad Českou republikou večer 26. května 2018

Jen několik dní po jasném bolidu, který byl zaznamenán 23. května 2018 na počátku nautického soumraku nad střední Moravou, zaznamenaly kamery sítě CEMeNt (Central European MetEor NeTwork) 26. května 2018 na počátku astronomického soumraku další jasný a velmi pomalý bolid. Bolid dosáhl absolutní jasnosti -5,2m a jeho atmosférická dráha začala nad severovýchodním cípem Slezska v České republice a skončila nad Slezským vojvodstvím v jižním Polsku.

02.05.2018
Za tajemstvím padajících hvězd: Jasný bolid nad jižním Maďarskem

Cokoliv se šustne nad obzorem, o tom čeští astronomové dobře vědí. A nezáleží na tom, že tentokrát proťal zářící objekt oblohu nad hranicí Maďarska a Chorvatska. Pomocí dálkové radarové detekce, pozorování pomocí monitorů náhlých ionosférických poruch, kamerových systémů a velmi kvalitních spektrografů lze odhalit tajemství jasného objektu za hranicemi České republiky.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Galavečer u příležitosti 50. výročí Evropské jižní observatoře

Galavečer u příležitosti 50. výročí Evropské jižní observatoře

15.10.2012

ESO 040/12 tisková zpráva

Dne 11. října 2012 se v Císařském sále Mnichovského paláce (Německo) uskutečnil slavnostní galavečer u příležitosti oslav 50. výročí založení Evropské jižní observatoře. Při této příležitosti se zástupci členských států ESO a Chile (mezi nimi sedm ministrů a dva velvyslanci) i samotné observatoře podepsali na povrch prototypu segmentu primárního zrcadla pro dalekohled E-ELT (European Extremely Large Telescope).

Generální ředitel ESO profesor Tim de Zeeuw a president orgánu ESO Council profesor Xavier Barcons přivítali významné zástupce členských států ESO, Chile, členy orgánu ESO Council, zástupce jednotlivých komisí ESO, bývalé ředitele ESO, renomované astronomy a další klíčové osobnosti historie ESO.

Galavečer [1] byl oslavou padesáti let pokroku od podepsání konvence ESO v říjnu 1962, která oficiálně zřídila tuto organizaci. Za těchto padesát let se ESO stala nejproduktivnější pozemní astronomickou observatoří světa a tento večer byl příležitostí k poděkování mnoha jednotlivcům i organizacím, kteří se na úspěších ESO podíleli. 

V uvítací řeči profesor Barcons řekl: „Spolupráce členských států ESO je rozhodujícím faktorem při vývoji a výstavbě unikátních astronomických zařízení, která bychom jinak nebyli schopni zprovoznit, a rovněž ukazuje, jak duch vědecké spolupráce překračuje národní hranice.“

Hosty uvítala také profesorka Annette Schavan, spolková ministryně pro vzdělání a výzkum. Ve svém projevu mj. řekla: „Vědecký výzkum, který ESO provádí, je opravdu na světové úrovni, a rádi bychom toto vedoucí postavení udrželi také v budoucnosti. Úspěšné příběhy přežívají díky svému pokračování, proto je důležité uskutečnit stavbu Evropského velmi velkého dalekohledu, největšího teleskopu na světě pro viditelnou oblast světla. E-ELT nám může přinést odpovědi na ty nejpalčivější otázky moderní astrofyziky.“

Na mapě Bavorska, které štědře podporuje vědecký výzkum, představuje ESO jeden z nejvýznamnějších a nevíce ceněných orientačních bodů,“ dodal doktor Wolfgang Heubisch, bavorský státní ministr pro vědu, výzkum a umění. „ESO přispívá k bavorské reputaci významného místa pro vědu a přitahuje vysoký počet předních vědců z celého světa.“

Jedním z významných vědců, kteří se tohoto večera zúčastnili, byl profesor Brian Schmidt, laureát Nobelovy ceny za fyziku v roce 2011, který svůj pohled na ESO shrnul následujícími slovy: „Vidím nejen zářivou budoucnost astronomie tady v ESO, ale vidím také, že ESO je budoucností astronomie.“

Profesor Tim de Zeeuw dále promluvil o vývoji ESO a současných observatořích La Silla, Paranal a Chajnantor, ale i o Armazones, místu pro budoucí dalekohled E-ELT (European Extremely Large Telescope). Tato zařízení jsou ztělesněním hlavního úkolu této organizace – vytvořit a provozovat světové observatoře pro astronomický výzkum a podporovat spolupráci v astronomii.

ESO dosáhla takových úspěchů díky motivovaným a zkušeným pracovníkům, a velmi důležité podpoře ze strany průmyslových, vědeckých a technických institucí v členských státech,“ prohlásil profesor de Zeeuw.
 
Profesor de Zeeuw také pohlédl do budoucnosti ESO a astronomie jako takové, a zdůraznil trvalý význam vědeckého výzkumu pro společnost, když poznamenal: „Pokud se společnost přestane zajímat o vědu, je odsouzena k zániku. Stále musí existovat faktor otevřeného myšlení a základní výzkum.

Hosté mohli rovněž zhlédnout ukázky z dokumentárního filmu ‚Europe to the Stars - ESO's first 50 years of Exploring the Southern Sky‘ (Evropa ke hvězdám – Prvních padesát let výzkumu jižní oblohy v podání ESO), který popisuje příběh návrhu, stavby a provozu nejvýkonnějších pozemních teleskopů na naší planetě.

Aby zarámovali význam tohoto večera, podepsali vedoucí jednotlivých národních delegací a profesoři de Zeeuw a Barcons prototyp segmentu primárního zrcadla pro dalekohled E-ELT, který se stane největším okem hledícím k obloze. Primární zrcadlo dalekohledu E-ELT o průměru 39 m bude složeno ze 798 takových hexagonálních skleněných segmentů, každý o velikosti 1,4 m a tloušťce pouhých 50 mm. E-ELT se stane zdaleka největším přístrojem pro viditelnou a blízkou infračervenou oblast. Podpisy na tomto segmentu budou vyryty do skla a stanou se trvalou připomínkou této oslavy prvních 50 let existence ESO.

Po slavnostním podepisování promluvil chilský ministr zahraničí Alfredo Moreno. „Obloha na observatořích v Chile patří k nejčistším na světě, a to z nich dělá úžasnou bránu k výzkumu jižní oblohy. Chilská vědecká a technická komunita představuje klíčovou podporu vývoje a astronomického výzkumu. Jsme opravdu hrdí, že můžeme na svém území hostit ESO a společně oslavit padesát let společné práce při posouvání hranic našeho chápání vesmíru."

 

Zdroj

 

Poznámky

[1] Tento galavečer byl jednou z mnoha aktivit připravených u příležitosti 50. výročí ESO. Další informace jsou k dispozici na internetu.

 

Další informace

V roce 2012 slavíme 50. výročí založení ESO. ESO (Evropská jižní observatoř) je hlavní mezinárodní astronomickou organizací Evropy a patří k nejproduktivnějším astronomickým observatořím světa. Je podporována 15 členskými státy, kterými jsou: Belgie, Brazílie, Česká republika, Dánsko, Finsko, Francie, Itálie, Německo, Nizozemí, Portugalsko, Rakousko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko a Velká Británie. ESO má za cíl vývoj, konstrukci a provoz výkonných pozemních astronomických zařízení, která umožní významné vědecké objevy. ESO také hraje přední roli při propagaci a organizaci mezinárodní spolupráce na poli astronomického výzkumu. ESO v současnosti provozuje tři observatoře světově úrovně: La Silla, Paranal a Chajnantor, které se nacházejí na poušti Atacama v Chile. Na Paranalu se nachází VLT (Very Large Telescope = Velmi velký dalekohled) – nejvyspělejší pozemní dalekohled pracující ve viditelném světle a VISTA, největší přehlídkový dalekohled pro infračervenou oblast na světě. Zároveň je ESO evropským zástupcem největšího astronomického projektu všech dob – teleskopu ALMA budovaného na planině Chajnantor. V současnosti ESO plánuje výstavbu Evropského extrémně velkého dalekohledu (E-ELT), který bude mít průměr primárního zrcadla 39 metrů. Měl by pracovat v infračerveném i viditelném oboru záření a stane se největším dalekohledem světa.

 

Odkazy

 

Kontakty

Viktor Votruba; národní kontakt; Astronomický ústav AV ČR, 251 65 Ondřejov, Česká republika; Email: votruba@physics.muni.cz

Jiří Srba; překlad; Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o., Česká republika; Email: jsrba@astrovm.cz

Douglas Pierce-Price; Public Information Officer, ESO; Garching bei München, Germany; Tel.: +49 89 3200 6759; Email: dpiercep@eso.org

Toto je překlad tiskové zprávy ESO eso1240. ESON -- ESON (ESO Science Outreach Network) je skupina spolupracovníku z jednotlivých členských zemí ESO, jejichž úkolem je sloužit jako kontaktní osoby pro lokální média.


   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje