Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


18.03.2024
Hvězdárna na Den hvězdáren a planetárií představila nové modely Slunce a Země

Také valašskomeziříčská hvězdárna se v pátek 15. 3. 2024 zapojila do celorepublikového Dne hvězdáren a planetárií, aby veřejnosti představila práci těchto pracovišť, jejich význam a přínosy. Připravili jsme bohatý program od odpoledních až do večerních hodin, kdy si mohli trpěliví návštěvníci prohlédnout nejen našeho nejbližšího nebeského souputníka, ale také největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Odpolední programy byl určený zejména dětem a v podvečer jsme veřejnosti slavnostně představili dva nové nafukovací modely těles nebeských, Slunce a naší planety Země.

05.01.2024
Činnost Klubu nadaných dětí ve školním roce 2023/2024

Klub nadaných dětí funguje na hvězdárně od roku 2019. Klub se každý nový školní rok otevírá pro nové zájemce, výjimkou byl hned první ročník, který se kvůli covidovým omezením protáhl na roky dva.
Ve školním roce 2023/2024 klub navštěvuje 8 chlapců ve věku 8-10 let se svým jedním rodičem.

15.12.2023
Zapomenuté výročí – Bohumil Maleček

V letošním roce uplynulo 100 let od narození Ing. Bohumila Malečka CSc., který působil na hvězdárně ve Valašském Meziříčí v letech 1961-1989 nejen jako ředitel, ale i jako odborný pracovník a organizátor sítě pozorovatelů zákrytů hvězd tělesy sluneční soustavy. Vystudovaný geoget se specializací na astronomickou geodézii. 

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » Odborná činnost » Výsledky pozorování » Výboje typu sprite 24. června 2014

Výboje typu sprite 24. června 2014

Stanice pro video pozorování meteorů umístěné na jižní budově hvězdárny Valašské Meziříčí jsou v nočních hodinách kromě svého primárního cíle schopné zachycovat i řadu dalších rychlých světelných jevů. Jedním z nich jsou bleskové výboje typu 'red sprite'.

Jedná se o jev doprovázející intenzivní bouře, který je znám teprve poměrně krátce – jejich existence byla potvrzena teprve v 80‘ letech 20. století. Dnes je známo několik typů takzvaných nadoblačných blesků (obecně hovoříme o takzvaných Transient Luminous Events - přechodné světelné úkazy), které směřují z horní části bouřkového oblaku směrem vzhůru do stratosféry až ionosféry (60-90 km) a jsou spojeny s výskytem intenzivních Cg+ blesků. Tyto výboje není možné pozorovat u blízkých bouří, ale naopak u vzdálených, u kterých máme dobrý výhled nad vrchol oblaku. Výboj ‘red sprite‘ má při vizuálním pozorování nebo na barevném záznamu červenou barvu (proto 'red'). Jeho pozorování očima je však velmi obtížné, neboť celý úkaz trvá maximálně 1/50 s. Jeho záznam je možné pořídit citlivou fotografickou nebo lépe video technikou.

Vzhledem k tomu, že naše stanice jsou primárně určeny ke sledování meteorů, musí se do jejich zorného pole vzdálená bouře 'trefit‘. Proto se nám podařilo první letošní red sprity zaznamenat teprve 24. června 2014, mezi 0:18 a 1:12 SELČ. Celkem bylo pořízeno pět videozáznamu jednotlivých výbojů. Výboje vyprodukoval organizovaný komplex bouří (MCS = Mesoscale Convective System) na hranicích Rakouska, Slovinska a Maďarska.

Výboje 'red sprite' 24. června 2014 ze stanice Valašské Meziříčí - jih
00:18 SELČ 0:29 SELČ 01:06 SELČ
01:09 SELČ 01:12 SELČ složenina
Mapa střední Evropy se směry, ve kterých byly výboje pozorovány (výstup programu UFO-Analyser). Pohled na oblačnost nad střední Evropou 24. června v 01:00 SELČ. Nápadná je trojice MCS bořkových systémů nad Itálií, Rakouskem a Maďarskem. Zdroj: ČHMU/Eumetsat.


Vzhledem k tomu, že náš systém pořizuje videozáznam, můžete si zachycené výboje prohlédnout na následujícím videu:

 

 

Podrobnějčí informace o pozorování nadoblačných blesků najdete například v tomto článku Martina Popka: 1. díl, 2. díl. Na konci druhého dílu naleznete také řadu extrerních odkazů.

autor: Jiří Srba


   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies