Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


18.03.2024
Hvězdárna na Den hvězdáren a planetárií představila nové modely Slunce a Země

Také valašskomeziříčská hvězdárna se v pátek 15. 3. 2024 zapojila do celorepublikového Dne hvězdáren a planetárií, aby veřejnosti představila práci těchto pracovišť, jejich význam a přínosy. Připravili jsme bohatý program od odpoledních až do večerních hodin, kdy si mohli trpěliví návštěvníci prohlédnout nejen našeho nejbližšího nebeského souputníka, ale také největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Odpolední programy byl určený zejména dětem a v podvečer jsme veřejnosti slavnostně představili dva nové nafukovací modely těles nebeských, Slunce a naší planety Země.

05.01.2024
Činnost Klubu nadaných dětí ve školním roce 2023/2024

Klub nadaných dětí funguje na hvězdárně od roku 2019. Klub se každý nový školní rok otevírá pro nové zájemce, výjimkou byl hned první ročník, který se kvůli covidovým omezením protáhl na roky dva.
Ve školním roce 2023/2024 klub navštěvuje 8 chlapců ve věku 8-10 let se svým jedním rodičem.

15.12.2023
Zapomenuté výročí – Bohumil Maleček

V letošním roce uplynulo 100 let od narození Ing. Bohumila Malečka CSc., který působil na hvězdárně ve Valašském Meziříčí v letech 1961-1989 nejen jako ředitel, ale i jako odborný pracovník a organizátor sítě pozorovatelů zákrytů hvězd tělesy sluneční soustavy. Vystudovaný geoget se specializací na astronomickou geodézii. 

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » Odborná činnost » Pozorování Slunce » Vizuální pozorování

Vizuální pozorování

Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. se dlouhodobě věnovala koordinační činnosti, sběru a zpracování dat z oblasti vizuálního pozorování Slunce. Z organizačních důvodů však tuto činnost ukončila a agendu předala Sluneční sekci České astronomické společnosti, kam tato činnost logicky patří. To se netýká pozorování Slunce pouhým okem, která i nadále soustřeďujeme a archivujeme. Prosíme pozorovatele, aby je i nadále zasílali na adresu naší hvězdárny poštou, případně elektronicky na adresu libor.lenza@astrovm.cz. Děkujeme!

V České i Slovenské republice je řada hvězdáren i jednotlivých pozorovatelů, zabývajících se pozorováním Slunce různými metodami. Po dohodě tato činnost (s uvedenou výjimkou) přechází pod hvězdárnu v Sezimově Ústí a odpovědnými osobami se stali Vlastislav Feik a Vlastimil Neliba, kteří se dané činnosti dlouhodobě a systematicky věnují. Kontaktní e-mailová adresa pro zasílání protokolů je slunce(zavináč)hvezdarna-fp.cz. Korespondenční adresa: Hvězdárna Františka Pešty, Ke Hvězdárně 667, 39102 Sezimovo Ústí, kam můžete zasílat veškeré dotazy a připomínky.

Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. však nadále pokračuje v konzultační činnosti v oblasti pozorování Slunce, pozorování projevů sluneční aktivity a pořádání vzdělávacích a konzultačních akcí v této oblasti. Výsledky činnosti aktivních pozorovatelů lze velmi úspěšně používat pro další odbornou práci.

Pouhým okem

Náhled zákresového protokolu

Náhled zákresového protokolu:

Po kliknutí se zobrazí tisková verze.

Pozorování slunečních skvrn pouhým okem má i v současnosti velký význam pro studium sluneční aktivity. Skvrny, které jsou dostatečně velké, aby mohly být spatřeny i pouhým okem, se v převážné míře vyskytují kolem období maximální fáze cyklu sluneční aktivity. Z čínských historických materiálů lze usoudit, že tehdejší sluneční činnost měla rovněž periodický charakter s dnes nám známou periodou 11 let. Výše uvedené zjištění nás přímo vybízí k navázání na tato dávná pozorování, abychom po vzájemném provázání dat mohli získat velice užitečné informace o vývoji naší nejbližší hvězdy za velmi dlouhé časové období. K tomu je potřeba především systematická a dlouhodobá práce.

Vzhledem k těmto skutečnostem a na popud některých odborníků (především již zesnulého RNDr. Vojtěcha Letfuse, CSc. z AsÚ AV ČR v Ondřejově) vznikla pozorovatelská síť pro pozorování Slunce pouhým okem.

Cílem tohoto projektu je shromáždit všechna dostupná pozorování Slunce pouhým okem v jednom centru za dostatečně dlouhý časový úsek (15 a více let) za účelem jednotného zpracování napozorovaného materiálu.

Otázky, na které mohou dát výsledky zpracování napozorovaných dat odpověď, se týkají především časového průběhu cyklu sluneční aktivity a funkce viditelnosti slunečních skvrn.

V podstatě můžeme říci, že tato pozorování nám dávají jakýsi další staronový index sluneční aktivity.

 

Zákres za dalekohledem

Ilustrační kresba

Náhled zákresového protokolu

Metoda zákresu za dalekohledem je další, rozšiřující způsob vizuálního pozorování. Pozorovatel se při něm dívá do dalekohledu a tužkou zakresluje polohy skvrn do standardizovaného protokolu o průměru 25 cm. Zmíněnou metodou dosáhneme daleko vyššího rozlišení. Zkušenému pozorovateli tak neunikne ani jedna skvrna.

Ovšem i způsob zakreslování má svá úskalí. Pomineme-li, že se Slunce během kreslení malinko pootočí, pak musíme zcela jistě vzít v úvahu jistou nepřesnost v umístění skvrn na disku, případně ve vyznačení roviny denního pohybu a od něj odvozeného sklonu rotační osy Slunce. Rovněž i možnost uměleckého projevu, zvláště u začínajících pozorovatelů, vnáší do pozorování jistou nepřesnost.

Přesto je tato metoda dostačující pro následné vyhodnocení a určení Wolfova relativního čísla. Zároveň se jedná o vhodný výukový prostředek pro začínající pozorovatele.

 

Projekce za dalekohledem

Metoda projekce je ze všech druhů vizuálního pozorování nejpřesnější. Kombinuje přínos vysokého rozlišení s přesným vyobrazením polohy pozorovaných skvrn na zákresovém protokolu.

K projekci je ovšem třeba dalekohled trochu upravit. Předně musí být opatřen hodinovým pohonem. Dále je třeba připevnit pevně uchycenou podložku pod protokol za okulár a opatřit ji úchyty k zabránění posunu protokolu během kreslení. Dalekohled je v této chvíli používán jako promítačka, vykreslující obraz za okulárem na zákresový protokol. Po jeho připevnění, srovnání s osou denního pohybu Slunce a zaostření může začít samotné zakreslování.

Postupujeme při něm tak, že nejprve obkreslíme jednotlivé promítané skvrny a posléze za pomoci ústřižku papíru rychlým přejížděním po předloze dokreslíme detaily, které daleko lépe vyniknou právě díky pohybu onoho ústřižku. 


   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies