Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


18.03.2024
Hvězdárna na Den hvězdáren a planetárií představila nové modely Slunce a Země

Také valašskomeziříčská hvězdárna se v pátek 15. 3. 2024 zapojila do celorepublikového Dne hvězdáren a planetárií, aby veřejnosti představila práci těchto pracovišť, jejich význam a přínosy. Připravili jsme bohatý program od odpoledních až do večerních hodin, kdy si mohli trpěliví návštěvníci prohlédnout nejen našeho nejbližšího nebeského souputníka, ale také největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Odpolední programy byl určený zejména dětem a v podvečer jsme veřejnosti slavnostně představili dva nové nafukovací modely těles nebeských, Slunce a naší planety Země.

05.01.2024
Činnost Klubu nadaných dětí ve školním roce 2023/2024

Klub nadaných dětí funguje na hvězdárně od roku 2019. Klub se každý nový školní rok otevírá pro nové zájemce, výjimkou byl hned první ročník, který se kvůli covidovým omezením protáhl na roky dva.
Ve školním roce 2023/2024 klub navštěvuje 8 chlapců ve věku 8-10 let se svým jedním rodičem.

15.12.2023
Zapomenuté výročí – Bohumil Maleček

V letošním roce uplynulo 100 let od narození Ing. Bohumila Malečka CSc., který působil na hvězdárně ve Valašském Meziříčí v letech 1961-1989 nejen jako ředitel, ale i jako odborný pracovník a organizátor sítě pozorovatelů zákrytů hvězd tělesy sluneční soustavy. Vystudovaný geoget se specializací na astronomickou geodézii. 

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » O nás » Novinky » Robotika s Legem – jednoduchými kroky ke složitému cíli

Robotika s Legem – jednoduchými kroky ke složitému cíli

01.02.2016

Aneb malé shrnutí postřehů po pěti letech od vzniku a zařazení do nabídky pořadů

 

Robotika je název programu, který patří ke speciálním vzdělávacím pořadům hvězdárny a pravděpodobně jej už můžeme zařadit k oblíbeným stálicím naší nabídky. Program je určen především pro žáky vyšších ročníků základních škol a studenty škol středních. Vznikl jako nápad k rozšíření a zatraktivnění programové nabídky hvězdárny v rámci projektu Obloha na dlani, přičemž v poslední době zaznamenáváme zvýšený zájem o jeho realizaci. Onen zvýšený zájem částečně přisuzujeme skutečnosti, že s roboty a celým vybavením1 můžeme přijet za žáky do školy.

Díky skutečnosti, kdy se jedná o výrobky z Lega, které máme spojeno spíše s hraním a zábavou, žáci většinou ani nepostřehnou, že se učí základům algoritmizace a programování (což mimochodem souvisí s méně oblíbenými technickými předměty). Celý program tak do písmene naplňuje rčení „škola hrou“, protože s nadsázkou řečeno: „Kdo by si přece ve škole nechtěl místo učení hrát s Legem?“

Ovšem hlavní přínos, v němž dnes spatřujeme největší potenciál programu je, že vede k samostatnému myšlení a rozvoji tvůrčích dovedností. Na počátku jsme si mysleli, že připravíme sadu úkolů, návodů na řešení, seznámíme žáky s novou technologií a ti pak budou plnit úkoly podle našich představ. Nicméně ukázalo se, že v případě jakéhokoli programování řešení úkolů, můžeme ke stejnému výsledku dojít za použití několika rozličných cest. Nezřídka se pak stává, že různé skupinky řeší zadanou úlohu po svém... A nutno dodat, že obvykle úspěšně.

Zmíněným Legem máme namysli celkem šest stavebnic z kategorie Mindstorms, které obsahují vlastní minipočítač, pohonné jednotky a sadu senzorů pro orientaci v prostoru. Přestože se na první pohled může zdát, že naprogramovat takového robota alespoň trochu smysluplně může zabrat čas v řádech měsíců, je celý vzdělávací program, díky pokročilým metodám grafického zobrazení jednotlivých ovládacích prvků, dlouhý pouhé tři vyučovací hodiny.

Na závěr nezbývá než podotknout, že program robotika je jedním z našich nejoblíbenějších a většinou se o něm na škole mluví ještě dlouho po našem odjezdu.

 


[1] Díky bezplatnému převodu majetku v rámci Zlínského kraje se nám postupně daří získávat starší notebooky, které slouží výhradně pro potřeby programování robotů a nechybí tak v provozu hvězdárny.

autor: Tomáš Pečiva

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies