Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


14.04.2024
Víkendová stáž studentů Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR

Již tradičně se minimálně jednou za rok na naší hvězdárně objeví studenti předmětu SLO/PA Univerzity Palackého v Olomouci, Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR. Stejně tomu bylo i letos, ale přece jen ta letošní stáž byla něčím výjimečná… světe div se, vyšlo nám počasí! A čím vším se studenti u nás zabývali? Hlavními tématy byly astronomické přístroje, astronomická pozorování a jejich zpracování.

18.03.2024
Hvězdárna na Den hvězdáren a planetárií představila nové modely Slunce a Země

Také valašskomeziříčská hvězdárna se v pátek 15. 3. 2024 zapojila do celorepublikového Dne hvězdáren a planetárií, aby veřejnosti představila práci těchto pracovišť, jejich význam a přínosy. Připravili jsme bohatý program od odpoledních až do večerních hodin, kdy si mohli trpěliví návštěvníci prohlédnout nejen našeho nejbližšího nebeského souputníka, ale také největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Odpolední programy byl určený zejména dětem a v podvečer jsme veřejnosti slavnostně představili dva nové nafukovací modely těles nebeských, Slunce a naší planety Země.

05.01.2024
Činnost Klubu nadaných dětí ve školním roce 2023/2024

Klub nadaných dětí funguje na hvězdárně od roku 2019. Klub se každý nový školní rok otevírá pro nové zájemce, výjimkou byl hned první ročník, který se kvůli covidovým omezením protáhl na roky dva.
Ve školním roce 2023/2024 klub navštěvuje 8 chlapců ve věku 8-10 let se svým jedním rodičem.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » O nás » Novinky » Přípravy na noční start stratosférického balónu vrcholí

Přípravy na noční start stratosférického balónu vrcholí

11.08.2015

Bude zkoumat meteorický roj Perseid, kosmické záření a testovat komponenty první slovenské družice

SOSA společně s Hvězdárnou Valašské Meziříčí, p. o. a Laboratoří metalomiky a nanotechnologií v Brně podepsali počátkem letošního roku trojstrannou dohodu o spolupráci a kooperaci v rámci nejen stratosférických výzkumů a experimentů. I když se tohoto letu kolegové a kolegyně z Laboratoře metalomiky a nanotechnologií v Brně aktivně neúčastní, právě v těchto týdnech je v jejich laboratořích vyvíjeno další unikátní zařízení pro biochemické a biologické experimenty ve stratosféře. Na jejich realizaci si však musíme počkat do podzimu letošního roku.

Šestnáctý start stratosférického balónu slovenské organizace SOSA má před sebou celou řadu zajímavých a unikátních experimentů a také technologických testů. Jak už napovídá samotný datum startu a skutečnost, že jde o noční let, jedním z experimentů bude pozorování jednotlivých meteorů z meteorického roje Perseid. Pozorování zajistí speciální citlivá kamera experimentu METEORCAM, která bude snímat noční oblohu z výšky až 35 km. Kromě pozorování z gondoly stratosférického balónu bude meteorický roj z řady míst pozemního segmentu pro pozorování meteorů na slovenské i české straně. Jedná se o stanice v síti CEMeNt (česko-slovenská amatérská síť) a SVMN (slovenská profesionální síť). Kromě toho se do pozorování zapojí i speciálně zřízené observační stanice v místě startu stratosférického balónu (na letišti v Malých Bielicách u Partyzánskeho) či na slovenské observatoři v Modre. Po přistání nastane dlouhá a náročná práce se zpracováním údajů, porovnáním a vyhledáním případných společných meteorů a jejich důkladným proměřením a analýzou.

Citlivá kamera pro snímání meteorů ze stratosféry při jednom z předchozích testů. Zdroj: SOSA a Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o.   Citlivá kamera pro snímání meteorů bude umístěna ve speciální gondole, která ji bude částečně chránit před nepříznivými podmínkami ve stratosféře. Zdroj: SOSA a Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o.

Kromě pozorování meteorů bude kamera METEORCAM sloužit v menších výškách pro mapování stupně světelného znečištění v okolí místa startu a přistání v experimentu LPI. Věříme, že se nám podaří zpracováním jednotlivých snímků vytvořit panoramatické snímky se zachycením největších oblastí světelného znečištění.

Ve spodní části bloku elektroniky stratosférické gondoly je vidět blok Geiger-Müllerových trubic (oranžová část), které budou vypuštěny i tentokrát. Zdroj: SOSA a Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o.Další oblastí, na kterou jsou experimenty na palubě zaměřeny, jsou nabité částice (kosmické záření) přicházející k nám z kosmického prostoru v podobě nabitých energetických částic. Bude se jednat o kombinaci klasického detektoru ve formě Geiger-Müllerových trubic a detektoru nabitých částic z dílny americké společnosti Crayfis, který bude obsluhován a řízen dvojicí smartphonů.

Důležitou součástí je také test vysílače, který je součástí přípravy startu první slovenské družice SkCube. Zajímavostí experimentu je, že se ho mohou zúčastnit radioamatéři z celého Slovenska, kteří se mohou pokusit zachytit jeho signál.

Na palubě budou také součásti studentského experimentu s názvem Vliv stratosférických podmínek na klíčivost semen kulturních plodin (zkratka z anglického názvu – ISCEAC). Bude se jednat o plastové zkumavky naplnění osivem kulturních plodin, tentokrát se bude jednat o pšenici a ječmen. Osivo bude vystaveno jak velmi nízkým teplotám při výstupu do stratosféry, tak zvýšené dávce kosmického záření. Takto exponované osivo bude po přistání standardně kultivováno a případné dopady nestandardních podmínek porovnávány s kontrolními vzorky, které cestu do stratosféry neabsolvují. Mimo jiné si tento studentský experiment klade za cíl umožnit studentům, budoucím výzkumným pracovníkům, v praxi si osvojit principy experimentální práce, prohloubit se zkušenosti s přípravou, řízením a vyhodnocením experimentů. Výsledky budou k dispozici v řádech 2-3 měsíců od startu.

Připravené zkumavky s osivem kulturních plodin, které budou vystaveny drsným podmínkám stratosféry. Zdroj: SOSA a Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o.

V neposlední řadě budou v průběhu letu pořizovány standardní aerologická měření pro získání výškového profilu základních meteorologických veličin (teplota, tlak, vlhkost apod.).

Pokud se vydáte pozorovat maximum letošního roje Perseid nebo se rozhodnete sledovat trasu letu v přímém přenosu na webu live.sosa.sk, držte nám palce, ať se vše povede.

Na přípravě a zajištění startu spolupracují Slovenská organizace pro vesmírné aktivity (jako hlavní partner), Společnost pro meziplanetární hmotu a Hvězdárna Valašské Meziříčí (obě organizace jako odborní garanti a partneři jednotlivých experimentů) a na přípravě a organizaci startu také Hvězdárna v Partizánskom. Děkujeme!

 

Dokumenty ke stažení

Tisková zpráva ve formátu pdf ke stažení (613 kb).

Tisková zpráva k letu STRATO 02/2015 ze SOSA ke stažení (pdf, 654 kb).

 

Kontaktní informace na partnery letu

Slovenská organizácia pre vesmírné aktivity
Tupolevova 5, 851 01 Bratislava
Slovenská republika
Telefon: +421 944 491 119
E-mail: jakub.kapus@sosa.sk
Kontakt pro média: Michal Novota
E-mail: michal.novota@sosa.sk
Telefon: +421 903 968 721

Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace Zlínského kraje
Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Česká republika
Telefon: +420 571 611 928
E-mail: libor.lenza@astrovm.cz

Společnost pro meziplanetární hmotu, o. s.
kolektivní člen České astronomické společnosti
Kraví hora 2, 616 00 Brno
Česká republika
E-mail: ivo.micek@seznam.cz

 

autor: Naďa Lenžová


   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies