V sobotu 24. března patřila hvězdárna opět rodinám s dětmi. Po únorové „Procházce sluneční soustavou“ jsme si pro ně tentokrát připravili program s názvem Krteček letí znovu do vesmíru. Krtek se poprvé vydal do vesmíru se svým velkým kamarádem - americkým astronautem Andrew Feustelem - v roce 2011, kdy na oběžné dráze Země strávili společně 16 dní. Ve středu 21. března se vypravili do vesmíru podruhé. Odletěli z kosmodromu Bajkonur v ruské raketě Sojuz k Mezinárodní vesmírné stanici ISS. Jejich mise bude tentokrát trvat skoro půl roku a krtkův kamarád Andrew bude dokonce 3 měsíce velitelem celé stanice.
Včera odpoledne 5. března 2018 ředitel hvězdárny Ing. Libor Lenža doslova a do písmene „kosmickou rychlostí“ představil ministru kultury PhDr. Iljovi Šmídovi naši valašskomeziříčskou hvězdárnu.
V závěru roku 2017 se nám také díky finančnímu příspěvku Nadace Tomáše Bati podařilo rozšířit sadu pomůcek pro experimentální programy. Od druhého pololetí školního roku 2017/2018 proto zařazujeme do naší nabídky pořad pro druhý stupeň základních škol a střední školy s názvem „Atmosféra a vakuum“, který na základě pokusů se sníženým tlakem demonstruje vlastnosti zemské atmosféry.
21.02.2017
V únoru jsme připravili dvě akce pro školáky, kteří měli pololetní a jarní prázdniny.
V rámci pololetních prázdnin jsme je pozvali společně s rodiči na mimořádně pozorování noční oblohy. Během dvou večerů (2. a 3. února) využilo zvýhodněného vstupu na hvězdárnu 16 dospělých a 16 dětí, které nám dokonce přinesly ukázat i svá vysvědčení. My jsme měli v plánu se pochlubit Měsícem, Venuší, Marsem, mlhovinami, hvězdokupami a dalšími perlami noční únorové oblohy, ale díky nepříznivému počasí bylo vše jinak. Návštěvníkům jsme nabídli náhradní program – v hale jsme jim předvedli některé z našich přenosných dalekohledů, expozici Sluneční soustavy, planetární váhy a model planetární atmosféry. V sále pak byly připraveny programy elektromagnetismus a optika se spoustou ukázek a experimentů.
Na čtvrtek 16. února jsme pro děti i rodiče v rámci jarních prázdnin připravili 3 dvouhodinové bloky s roboty z LEGO MINDSTORMS, které si návštěvníci mohli sami programovat. Tyto akce probíhaly v nově zrekonstruované budově odborného pracoviště hvězdárny a přišlo 22 dětí a dospělých.
V průběhu roku pokračujeme na hvězdárně s doplňkovou výukou pro mateřské, základní i střední školy, každý pracovní den probíhá pozorování noční oblohy pro veřejnost. Připravujeme zajímavé přednášky pro veřejnost, které realizujeme na hvězdárně nebo v pronajatých prostorách jiných organizací Zlínského kraje.
O všech připravovaných akcích Vás informujeme na našich webových stránkách, na našem facebooku, v programovém letáčku hvězdárny a webech či zpravodajích druhých institucí např. Města Valašské Meziříčí, Zlínského kraje apod.
autor: Naďa Lenžová