Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


14.04.2024
Víkendová stáž studentů Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR

Již tradičně se minimálně jednou za rok na naší hvězdárně objeví studenti předmětu SLO/PA Univerzity Palackého v Olomouci, Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR. Stejně tomu bylo i letos, ale přece jen ta letošní stáž byla něčím výjimečná… světe div se, vyšlo nám počasí! A čím vším se studenti u nás zabývali? Hlavními tématy byly astronomické přístroje, astronomická pozorování a jejich zpracování.

18.03.2024
Hvězdárna na Den hvězdáren a planetárií představila nové modely Slunce a Země

Také valašskomeziříčská hvězdárna se v pátek 15. 3. 2024 zapojila do celorepublikového Dne hvězdáren a planetárií, aby veřejnosti představila práci těchto pracovišť, jejich význam a přínosy. Připravili jsme bohatý program od odpoledních až do večerních hodin, kdy si mohli trpěliví návštěvníci prohlédnout nejen našeho nejbližšího nebeského souputníka, ale také největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Odpolední programy byl určený zejména dětem a v podvečer jsme veřejnosti slavnostně představili dva nové nafukovací modely těles nebeských, Slunce a naší planety Země.

05.01.2024
Činnost Klubu nadaných dětí ve školním roce 2023/2024

Klub nadaných dětí funguje na hvězdárně od roku 2019. Klub se každý nový školní rok otevírá pro nové zájemce, výjimkou byl hned první ročník, který se kvůli covidovým omezením protáhl na roky dva.
Ve školním roce 2023/2024 klub navštěvuje 8 chlapců ve věku 8-10 let se svým jedním rodičem.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » O nás » Novinky » Inspirující setkání v Laboratoři metalomiky a nanotechnologií

Inspirující setkání v Laboratoři metalomiky a nanotechnologií

06.03.2014

Jednou z aktivit projektu Společně do stratosféry, který realizuje naše hvězdárna ve spolupráci se Slovenskou organizací pro vesmírné aktivity, je také přeshraniční studentská soutěž návrhů na experimenty, přístroje či měření na stratosférických balónových sondách. Příjem soutěžních návrhů byl ukončen koncem února. Témata a úroveň návrhů nás velmi mile překvapila.

Úroveň některých návrhů je opravdu velmi vysoká a zabývá se velmi perspektivními směry současného výzkumu a vývoje. Jeden ze soutěžních návrhů, který byl avizován a řádně podán inicioval zajímavé pozvání pro zástupce obou partnerů projektu: Hvězdárny Valašské Meziříčí (Libor Lenža) a Slovenské organizace pro vesmírné aktivity (Jakub Kapuš). Pozvání přišlo z poněkud nezvyklého pracoviště, Laboratoře metalomiky a nanotechnologií v Brně. Jedná se o společné pracoviště Středoevropského technologického institutu (CEITEC) a Ústavu chemie a biochemie Mendelovy univerzity v Brně.

Za pozváním stál vedoucí pracovník této laboratoře pan prof. René Kizek se svými spolupracovníky. Cílem setkání bylo nejen bližší seznámení všech zúčastněných institucí, jejich aktivit, činností a možností, ale také diskuse nad případnou budoucí spolupráci v oblasti využití stratosférických letů k výzkumu a studiu vlivu tohoto prostředí a podmínek na systémy detekce záření poškozujícího DNA a testování těchto systémů. 

Velmi inspirativní bylo kompletní představení jednotlivých pracovišť této laboratoře, kterého se ujali prof. René Kizek a Dr. Ondřej Zítka. Vybavení, možnosti a rozsah výzkumu pracovišť této laboratoře jsou plně srovnatelné s evropskými pracovišti. To je velmi dobrým východiskem pro další rozvoj této laboratoře i realizovaných či připravovaných výzkumných projektů.

Oba partneři projektu mají velký zájem na budoucí spolupráci s tímto pracovištěm a jejím rozvoji v oblasti stratosférických letů jako prostředků pro testování a zkoušky budoucích nových kosmických technologií nejen v oblasti biosenzorů, ale i dalších oborů nejen nanobiotechnologie.

 

Děkujeme pracovníkům laboratoře za velmi inspirativní a motivující exkurzi i velmi zajímavou diskusi. Nezbývá, než se těšit na případnou další spolupráci a návštěvu pracovníků laboratoře na Hvězdárně Valašské Meziříčí.

(Autor snímků prof. R. Kizek)

 

autor: Libor Lenža


   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies