Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


14.04.2024
Víkendová stáž studentů Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR

Již tradičně se minimálně jednou za rok na naší hvězdárně objeví studenti předmětu SLO/PA Univerzity Palackého v Olomouci, Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR. Stejně tomu bylo i letos, ale přece jen ta letošní stáž byla něčím výjimečná… světe div se, vyšlo nám počasí! A čím vším se studenti u nás zabývali? Hlavními tématy byly astronomické přístroje, astronomická pozorování a jejich zpracování.

18.03.2024
Hvězdárna na Den hvězdáren a planetárií představila nové modely Slunce a Země

Také valašskomeziříčská hvězdárna se v pátek 15. 3. 2024 zapojila do celorepublikového Dne hvězdáren a planetárií, aby veřejnosti představila práci těchto pracovišť, jejich význam a přínosy. Připravili jsme bohatý program od odpoledních až do večerních hodin, kdy si mohli trpěliví návštěvníci prohlédnout nejen našeho nejbližšího nebeského souputníka, ale také největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Odpolední programy byl určený zejména dětem a v podvečer jsme veřejnosti slavnostně představili dva nové nafukovací modely těles nebeských, Slunce a naší planety Země.

05.01.2024
Činnost Klubu nadaných dětí ve školním roce 2023/2024

Klub nadaných dětí funguje na hvězdárně od roku 2019. Klub se každý nový školní rok otevírá pro nové zájemce, výjimkou byl hned první ročník, který se kvůli covidovým omezením protáhl na roky dva.
Ve školním roce 2023/2024 klub navštěvuje 8 chlapců ve věku 8-10 let se svým jedním rodičem.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » O nás » Novinky
Úspěšné vyvrcholení fotografické soutěže

Přeshraniční fotografická soutěže s názvem Společně se Sluncem byla v sobotu 7. prosince 2013 definitivně uzavřena, vyhodnocena a byly zveřejněny její výsledky. Zveřejnění a předání cen vítězům proběhlo v rámci zajímavého Fotografického soustředění - workshopu, který byl poslední akcí projektu Se Sluncem společně.

Návštěva v CERN 2013

CERN je bezpochyby místem špičkového výzkumu nejen v oblasti částicové fyziky. Díky pochopení a vstřícnosti kolegů ze sdružení AGA, jmenovitě pana prof. Petra Kulhánka, jsem měl možnost společně se třemi dalšími kolegy z jiných institucí, navštívit právě tuto mimořádnou vědeckou instituci.

Pošlete svůj experiment na okraj vesmíru

Realizační partneři projektu Společně do stratosféry vyhlašují velmi zajímavou stejnojmennou studentskou soutěž pro žáky 8. a 9. tříd základních škol a studenty středních a vysokých škol.

První stratosférický let SDS 01 - TONDA se blíží

30. listopadu 2013 by měl startovat první stratosférický balón v rámci projektu Společně do stratosféry. První kvalifikační let pod označením SDS 01 - TONDA by měl startovat s areálu Hvězdárny v Partyzánskom. Na své palubě ponese několik zcela nových experimetnů včetně nového základového modulu. Držte nám palce!

První workshop projektu Společně do stratosféry

Ve dnech 11. a 12. října se uskutečnil první workshop v rámci projektu Společně do stratosféry, který Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. realizuje ve velmi těsné spolupráci se svým partnerem Slovenskou organizací pro vesmírné aktivity (SOSA). První pracovní setkání se uskutečnilo v prostorách Hvězdárny v Partizánskom.

Noc vědců 2013 ve Valašském Meziříčí

Konec září je na mnoha hvězdárnách v České republice již tradičně ve znamení Noci vědců. K této akci se i letos opět přihlásila Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. Letošní Noc vědců byla zaměřena na ‚energii‘.

Společně do stratosféry - Tisková zpráva č. 1

Realizace projektu Společně do stratosféry pomalu nabírá na tempu. Projektový tým zveřejnil první a základní tiskovou zprávu o připravovaných aktivitách i organizacích obou přeshraničních partnerů.

 

Pozorování projevů sluneční aktivity v čáře CaK vápníku

Hvězdárna Valašské Meziříčí se zabývá pozorováním projevů sluneční aktivity už několik desítek let. Pořizování celkových snímků sluneční fotosféry bylo zahájeno již v září 1957 a postupně se přidávaly další způsoby pozorování (výhradně fotografické). Intenzita a četnost pozorování se v minulosti měnila.

V současné době vrcholí realizace projektu Se Sluncem společně a jedním z jeho cílů je vybudování přeshraničního vzdělávacího a výukového centra pro pozorování Slunce a digitální zpracování obrazu. Pozorování Slunce v čáře vápníku je nedílnou součástí projektu.

Modernizace západní kopule hvězdárny

Hlavní budova Hvězdárny Valašské Meziříčí zaujme návštěvníky mimojiné také třemi kopulemi, což je v České republice unikát. Ta největší z nich slouží pro veřejnost, ty menší pro odborná astronomiká pozorování. V posledních letech se podařilo díky realizovaným projektům v rámci Operačního programu Přeshraniční spolupráce SR-ČR 2007-2013 spolufinancovaných Evropskou unií zmodernizovat pozorovací stanoviště.

Pro všechny, kteří se nemohli nedávného mimořádně úspěšného semináře Možnosti života ve vesmíru zúčastnit, případně pro ty, kteří si chtějí přednášky ještě jednou připomenout, jsou již na našich stránkách ke stažení zvukové záznamy a prezentace.

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies